Divadlo D21 – bez střechy a bez zákona

Divadlo
Divadlo D21


Takový je název divadelní sezóny 2015/2016 divadla D21, který má naznačovat jaká témata přijdou na řadu a jak budou hrdinové nových her vypadat. Spíše než krásní, mladí a silní rekové, budou v centru zájmu vyděděnci společnosti. Příběhy, které  nám herci představí, mají zachycovat příběhy lidí, kteří se ocitli na samé hraně přežití a kteří ať už svojí nebo cizí vinou, bojují o holé přežití. Nemá se přitom jednat o omýlání otřepaných frází o zkaženosti společnosti, nýbrž o zkoumání okamžiku zlomu – rozhodnutí, které zásadním způsobem může a často změní život člověka k nepoznání.

Divadlo D21 – osobité autorské divadlo

Divadlo D21 funguje od roku 2012, kdy navázalo na dlouholeté působení Malého Vinohradského divadla, a působí jako samostatné nezávislé divadlo. Najdete ho kousek od Náměstí Míru, nejbližší tramvajová zastávka je Jana Masaryka. Dramaturgie divadla je lehce experimentální, zpracovávající témata vlastním osobitým pohledem. Hry často řeší aktuální celospolečenské problémy.

Krokodýl Ferdinand ve foyer – pozor na pivo a na prsty

Divadlo má dvě scény, malou a velkou. I ta velká je však docela skromná, což není na škodu, spíše naopak. Divadlo s foyer a barem působí velmi útulně a sympaticky. Poté, co na baru vyfasujete lahvového Ferdinanda, můžete jít omrknout térárko s krokodýlem. Jestli nechcete přijít o prsty, moc ho neškádlete. Já měl respekt a jestli má rád pivo jsem proto raději nezkoušel. Zázemí a zákulisí, kam jsem měl možnost se v rámci focení jednoho festivalu dostat, je překvapivě velké a možná na celém divadle nejzajímavější. Prolézat dílny, šatny a sklady plné rekvizit, které jsou pravděpodobně občas i útočištěm některému z divadelníků, mě dost bavilo. Škoda, že se do těchto míst divák běžně nedostane. Možná by stálo za to pořádat čas od času den otevřených dveří.

P.S. Je možné, že se dá do zákulisí nahlédnout v rámci každoročně pořádané Noci divadel, to jsem však neměl možnost zjistit. Noc divadel se mimochodem koná v listopadu.

Praktické informace

Kde se nachází:
Záhřebská 21, Praha 2
Web:
www.divadlod21.cz
Otevřeno:
v závislosti na termínech divadelních představení
Jak se tam dostat:
tram/metro Náměstí Míru, tram Jana Masaryka

Když už tu budete, můžete také navštívit

Bar U Starejch hadrů
Legendární vršovická čtyřka, oáza uprostřed přehipstřené čtvrti, sousedící s Krymskou ulicí. Nenechte se odradit uzamčenou mříží za vchodovými dveřmi a zazvoňte. Pokud nebudete mít smůlu nebo nebudete vypadat extrémně neslučitelně s místním osazenstvem, tak vás rádi pustí dovnitř.

Kostel svatého Václava
Unikátní emocionální sakrální stavba, kterou ve třicátých letech minulého století vytvořil architekt Josef Gočár. Společně s chrámem Nejsvětějšího srdce páně a sborem Československé církve husitské na Vinohradech, které jsou nedaleko od sebe, tvoří trojici funkcionalistických staveb, které dokazují, že není podstatné, v jakém slohu je kostel postaven, ale jak je navržený.

Mapa