Stalinův pomník na Letné – němý důkaz pomíjivosti velkých ideí

Gallery

Park Výhled
Stalinův pomník na Letné


Krátce před smrtí sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina započala v tehdejším Československu v Praze na Letné (v místech dnešního obřího metronomu) stavba megalomanského pomníku na jeho počest. Stavba byla zahájena 22. prosince 1949 a slavnostně představena 1. května 1955 pod heslem „Svému osvoboditeli – československý lid“. Stalin, který zemřel v roce 1953 se odhalení nedožil. Sochařem byl Otakar Švec, který krátce před odhalením spáchal sebevraždu. O tom, že se jednalo o opravdu velikášské dílo svědčí fakt, že se jednalo o největší sousoší v Evropě.

Megalomanské sousoší, které nemělo obdoby

Rozměry samotného žulového sousoší, které znázorňovalo Stalina a za ním ve dvou řadách stojících 8 zástupců lidu, byly neuvěřitelných 15,5 m na výšku, 12 m na šířku a 22 m na délku. K tomu je třeba připočítat rozsáhlý železobetonový podstavec vysoký 15 metrů s masivními základy sahajícími do hloubky 7 metrů. Celkové náklady na zbudování tohoto monstrózního díla se vyšplhaly na 140 milionů tehdejších korun a bylo spotřebováno 17 000 tun materiálu.

Fronta na maso aneb Stalin je již na řadě

Stalinův pomník byl záměrně umístněn tak, aby tvořil dominantu připomínající všem pražanům jejich skutečného lidového vůdce a ideový vzor. Lidově byl přezdíván „fronta na maso“ nebo „Stalin je již na řadě“.

Stavělo se s velkou slávou, demolovalo se „v tichosti“

Pražané si však nového pomníku příliš „neužili“. V roce 1956, 3 roky po Stalinově smrti, nástupce Nikita Sergejevič Chruščov otevřeně pojmenoval některé Stalinovi zločiny a veřejně zpochybnil kult jeho osobnosti. Pomník se tak najednou stal politicky nepohodlným. Po šesti letech se nakonec rozhodlo o jeho likvidaci. V roce 1962 se začalo s přísně střeženou demolicí, která probíhala pomocí řízených odstřelů dynamitem, a která trvala několik týdnů.

Studenti nadšeně jásali, když se loučili se soudruhem

Akce byla doprovázena nadšenými reakcemi ze strany odpůrců režimu a studentů. Po zničení pomníku se samozřejmě uvažovalo o novém využití tohoto místa. Nicméně k realizaci žádného z plánů nedošlo v důsledku revoluce v roce 1989 a změny režimu. V roce 1991 vyrostlo na kopci pohyblivé kyvadlo s názvem „sroj času“, přezdívané jednoduše metronom. Další využití chátrajícího obřího podzemního podstavce z železobetonu se řeší již od roku 1989. Hlavní problémem je zřejmě výše jakékoliv potenciální investice.

Dodnes je místo označováno lidově jako „stalin“ a je oblíbeným spotem skejťáků. Je odtud úžasný výhled na Prahu.


Praktické informace

Kde se nachází:
Uprostřed Letenských sadů nad Čechovým mostem
Jak se tam dostat:
metro:
Malostranská, Staroměstská
tram:
Čechův most

Když už tu budete, můžete také navštívit

Projít si Letenské sady a dát si pivko v některé z venkovních hospůdek.

Mapa


Tento příspěvek má překlad také v jazyce English.