Vinohradský pivovar – splněný sen několika přátel

Pivovar Restaurace
Vinohradský pivovar


Vinohradský pivovar je splněný sen několika přátel z Vinohrad – obnovený pivovar s hospodou, kde mimochodem výborně vaří, a s kulturním prostorem. Prostor varen je oddělen pouze skleněnou stěnou, takže vidíte, jak se ležák pěkně válí a čeká na vás.

Pivo máme rádi od útlého věku a mnoho půllitrů jsme vypili společně po pražských knajpách, zahrádkách a koncertech.

Jak to všechno začalo

Ještě v době, kdy v Praze zdaleka nebylo takové množství minipivovarů, hospod zaměřených na menší a méně známé značky a dalších speciálních pivních chrámů a sanatorií, se rozhodla parta kamarádů rozjet vlastní výrobu piva. Když dali dohromady potřebné finance v řádu desítek milionů korun, začali v roce 2013 s hledáním vhodného prostoru ke koupi.  Nakonec objevili budovu bývalého měšťanského vinohradského pivovaru. Ta jim padla do oka a tak mohla začít nákladná a pečlivá rekonstrukce budovy a výstavba technologického výrobního zázemí.

Dlouho jsme hledali místo, kde se usadíme, v úvahu připadaly i různé statky a rozpadlé zámečky mimo Prahu. Jsme šťastní, že jsme nakonec našli bývalý Vinohradský měšťanský pivovar a můžeme tak obnovit pivovarskou tradici v původních prostorách, i když ve značně menším rozsahu.

Vinohradský pivovar patří svojí velikostí mezi tzv. průmyslové pivovary. Mezi minipivovarem a průmyslovým pivovarem je hranice dána množstvím vyprodukovaného piva za rok a tou je hodnota 10 tisíc hektolirů. V České republice je mnoho klasických velkých pivovarů a zejména v poslední době vzniká obrovské množství minipivovarů. Pivovarů jako je ten vinohradských tolik není a právě na to jeho zakladatelé sázejí. Chtějí zaplnit volný prostor, který na trhu existuje.

Historie Měšťanského pivovaru na Královských Vinohradech

Měšťanský pivovar na Královských Vinohradech byl založen v roce 1893 zásluhou skupiny podnikavých občanů. Náklady na výstavbu budovy a potřebné technické a provozní vybavení se pohybovaly okolo dvou milionů korun. Pivovar se tehdy nacházel ještě daleko od Prahy. Býval chloubou samostatné obce Vinohrady a místní obyvatelé na něj byli právem hrdí. Když se později Královské Vinohrady staly součástí „Velké Prahy“, jméno pivovaru bylo změněno na „Akciový pivovar a sladovna, Praha XII“. Od počátku existence ohromoval svojí rozlohou, do jeho sladovny se vešlo přes 600 vagónů sladu. Ten se vyvážel i do ostatních pivovarů v republice. Pivo se vařilo ve dvou varnách a pivovar byl zařízený na výrobu nejméně 150 tisíc hektolitrů. V areálu byla velká restaurační zahrada. Pivovar se proslavil i tím, že v jeho areálu ve dvacátých letech sídlily filmové ateliéry. Pivovar byl znárodněn vyhláškou Ministerstva výživy ze dne 9. ledna 1946, o znárodnění podniků průmyslu potravinářského, podle § 4, odst. 4 dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 101 Sb., o znárodnění některých podniků průmyslu potravinářského. Areál se následně stal sladovnou pivovaru Staropramen. Později sloužil jako sklad.

Praktické informace

Kde se nachází:
Korunní 106, Praha 10
Web:
www.vinohradskypivovar.cz
Otevřeno:
po-ne:   11:00 – 24:00
Jak se tam dostat:
tram Orionka

Když už tu budete, můžete také navštívit

Vršovické divadlo Mana
Vršovické divadlo, původním jménem Jiráskovo divadlo, je unikátní tím, že se jedná o jediné dochované bezprostřední sepjetí divadelního prostoru s chrámovou sakrální stavbou v Praze.

Kavárnu Dobrá trafika
Obchod s kuřáckými potřebami, čaji, kávou a destiláty, prodejna rukodělných výrobků a vinotéka, galerie a v neposlední řadě kavárna se stinnou zahrádkou.

Mapa


Tento příspěvek má překlad také v jazyce English.