Vrch Vítkov – navštivte mumii soudruha Gottwalda a dejte si panáka na střeše mauzolea

Gallery

Park Výhled
Vitkov


Protáhlý kopec tvořící přirozenou dominantu nad Prahou, který v dávných dobách sloužil jako vinice měšťana Vítka z Hory. Svoji polohou odděluje Vítkov čtvrť Karlín od Žižkova. V historii byl svědkem jedné z nejvýznamnějších bitev husitských válek – bitvy na Vítkově r. 1420. Husitský vojevůdce Jan Žižka má zde z tohoto důvodu bronzovou sochu, která se řadí do top ten největších jezdeckých soch na světě.Socha je součástí obrovského Národního památníku, který sloužil jednu dobu také jako mauzoleum československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Je odtud skvělý pohled na Prahu do tří stran.

V přilehlém parku můžete posedět na dece, zaběhat si nebo zacvičit. K tomuto účelu zde najdete instalovanou hrazdu, bradla a další venkovní posilovací stroje.

Pomník třikrát jinak – kam vítr, tam plášť

Pražský vrch Vítkov toho zažil opravdu hodně a kdyby mohl mluvit mohl by nám leccos zajímavého o naší české povaze povědět. Jak se měnila politická nálada a vládnoucí režimy, měnilo se i využití Národního památníku, který na něm stojí.

Ten byl postaven v letech 1929 – 1933 k uctění památky československých legionářů a československého odboje v období 1. světové války. Ideou bylo, že má demonstrovat hrdost a odvahu českého národa. Měl být viditelnou symbolikou národního osvobození a sebeurčení. Během druhé světové války byl využit jako skladiště německého Wermachtu.

Poté byl jako místo posledního odpočinku významných komunistických pohlavárů, využit k oslavě socialistického režimu. Co si o této absurditě asi tak mysleli uvěznění a mučení političní vězni, mezi kterými nechyběli bývalí českoslovenští legionáři a letci RAF, kteří bojovali za opravdovou svobodu, lze asi lehce odhadnout. Svobodu si, jak je vidět, každý vykládal a vykládá podle svého. Zřejmě dostatečně nebojovali za svobodu dělnického lidu.

Gottwaldovo mauzoleum po vzoru Stalina – opravdu silný a nevšední zážitek

Korunu tomu všemu nasadilo rozhodnutí o přebudování památníku na mauzoleum Klementa Gottwalda, vyučeného truhláře a prvního československého socialistického vůdce lidu. Takového malého českého Stalina, odpovědného za smrt stovek politicky nepohodlných osob a přes sto tisíc občanů odsouzených k doživotí nebo k mnohaletým trestům.

Abychom nezůstaly pozadu za soudruhy z SSSR, rozhodli jsme se vytvořit vlastní kult osobnosti, podobně jako v případě Stalina nebo Lenina.

Gottwald, který zemřel krátce po návratu ze Stalinova pohřbu, měl být nabalzamován a veřejně vystavován. Tento čin měl uspokojit ty pracující, kteří neměli tu čest a možnost zhlédnout soudruha zaživa a ty, kteří se nemohli jeho pohřbu osobně zúčastnit. Tvář Klementa Gottwalda měla být zachována pro budoucí pokolení.

Balzamifikace byla velmi nákladná a technicky náročná

Proces balzamifikace byl velmi náročný a nákladný. Pod památníkem byly vybudovány nové prostory – technické zázemí a ošetřovny. O tělo se staralo 98 stálých pracovníků – ostraha, zdravotní sestry, lékaři a technici. Na tomto projektu pracovali čelní představitelé politické reprezentace (ministr zahraničí, kultury, paliv) a přední vědci. Byl to monstrózní projekt, který stál obrovské množství pěněz a zaměstnával československé i sovětské vědecké špičky a inženýry po několik let.

Takový příběh byste nečekali

Jak to se zachováním těla soudruha Gottwalda dopadlo se běžte přesvědčit sami. Je to zajímavý příběh, nečekali byste, že se za zdmi vítkovského pomníku něco takového odehrávalo. Zmíním třeba jen fakt, že aby si tělo zachovalo přirozenou barvu, muselo se nasvětlovat speciálními žárovkami, jejichž vývoj se konzultoval s techniky v SSSR.

Na drink na střechu

Na střeše vysokého památníku je krásná kavárna se zahrádkou, ze které se otevírá pohled na celou Prahu. Tam si můžete spravit chuť a odplivnout si dolů. A hlavně si oddechnout, že už žijeme v politicky jiném státě.


Praktické informace

Kde se nachází:
kopec mezi Karlínem a Žižkovem

Otevírací doba mauzolea:
Od 1. listopadu do 31. března
Po – St: Zavřeno
Čt – Ne: 10:00 – 18:00h
Od 1. dubna do 31. října 
Po – Út: Zavřeno
St – Ne: 10:00 – 18:00h

Jak se tam dostat:
metro, tram: Křižíkova
bus: Tachovské náměstí
+ hybaj pěšky do kopečka

Když už tu budete, můžete také navštívit

Café Vítkov – předpokládáme, že až se vyškrábete na památník, tak budete dostatečně vysíleni, abyste jedinou kavárnu v okolí, navíc přímo na střeše, neminuli. Raději si vás však předem dovolíme decentně upozornit, abyste nás následně neprokleli. Jo a mimochodem – na střeše = super výhled na celou Prahu a unikátnost zaručena.
Café Pavlač – sympatická kavárna se zvláštním barem ve tvaru ležaté osmičky uprostřed lokálu, který vypadá spíš jako nějaké umělecké dílo. Čekejte vše, co lze čekat v běžných kavárnách pražského typu – domácí limonády a tak podobně, klasika.
Planeta Žižkov – jojo tahle hospoda je živoucí legenda Žižkova stejně jako několik dalších v okolí, viz níže.
U Slovanské lípy – legenda č. 2 s mnoha pivy různých značek na čepu, neustále obměňovanými. Je to ségra Vodoucha na Náměstí Jiřího George z Poděbrad.
U Vystřelenýho oka – legenda č. 3. Epesní řízek s bramborovým salátek za neuvěřitelných asi 85,- (+ inflace). Jo a to oko… to se myslí bývalé oko toho vojevůdce, co má sochu na kopci nad hospodou.
Kino Aero – takový normální kino, myšleno ve smyslu dobrém. Žádný multi plexi. Tož sympatické to tu mají.

Mapa