Zahrada Ztracenka – mobil hoďte do kanálu a starosti za hlavu

Gallery

Park Výhled
Zahrada Ztracenka


Zahrada Ztracenka se nejmenuje, tak jak se jmenuje, jen tak pro nic za nic. Je opravdu dobře ukryta a i přesto, že se nachází v centru města, spousta lidí o ní nemá ani šajn. Rozprostírá se mezi areálem  školních budov na Albertově a nemocnicí Na Karlově. Rozlohou nepatří zrovna mezi velikány, běhat se sem asi nevydáte. To však vůbec nevadí, naopak jí to přidává na kouzle. Zahrada byla za minulého režimu v dezolátním stavu.

Zahrada jako ze škatulky

Dnes je tomu však už jinak, prošla totiž nedávno rozsáhlou rekonstrukcí. Svahovitý terén je rozčleněn do několika teras, je protkaný cestami a cihlovými zídkami a na mnoha místech naleznete lavičky. Sednout si však můžete klidně i na udržovaný trávník. Umístění na kopci znamená super výhled a novoměstské hradby, které areál ohraničují shora, také atmosféře přidávají. Je zde neuvěřitelný klid, protože ruch velkoměsta sem proniká jen velmi omezeně.

Posezení s výhledem na hradbách Karla IV.

Jak se středověká Praha rozrůstala, původní hradby jí začínaly být těsné. Karel IV., zakladatel Nového Města, proto rozhodl o jejich rozšíření, tak aby byla obsáhnuta i tato pražská část. 26. března 1348, tak byl v místě Václavského náměstí položen základní kámen hradeb, které začínaly a končily, stejně jako staroměstské hradby, u Vltavy. Avšak tvořily mnohem větší oblouk. Vedly přibližně od místa, kde později vyrostlo nádraží Těšnov, přes Florenc kolem Hlavního nádraží až k místu, kde stojí Národní muzeum. Dále pokračovaly Mezibranskou a Sokolskou ulicí ke Karlovu, překlenuly Botič a připojily se k vyšehradským hradbám. Celé hradby měřily na délku 3,5 kilometru, byly 5 metrů široké a 10 metrů vysoké.


Praktické informace

Kde se nachází:
Mezi areálem vysokých škol na Albertově a nemocnicí na Karlově
Otevřeno:
po-pá:  9 – 19h
so-ne : 10 – 19h
Jak se tam dostat:
metrem na Karlovo náměstí, Vyšehrad -> z obou stanic cca 15 minut chůze
tramvají z Karlova náměstí na Albertov

Když už tu budete, můžete také navštívit

Restaurace Pod Slavínem – velká letní zahrádka na ulici, výborné jídlo velkých porcí, do klidu hozená obsluha, bacha na obří 400g hranolky servírované jako běžná příloha

Mapa


Tento příspěvek má překlad také v jazyce English.